Skip to content Skip to footer

TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ KARGO!   |   KOŞULSUZ 14 GÜN İÇERİSİNDE İADE!

0 items - 0.00₺ 0

WHY HEMP?

Sürdürülebilir ve yeşil bir gelecek !

 

Kenevir kumaşının en büyük avantajı tüm diğer kumaş liflerine göre çok daha dayanıklı, güçlü ve tamamen antibakteriyel olmasıdır. Kullanıldıkça yumuşayan bu kumaş gözenekli bir yapıya sahip olmasından dolayı nefes alabilen bir yapıya sahiptir. Kenevir kumaşı bu sayede yazın serin ve kışın sıcak tutar. Asıl olarak sıcak iklimlerde kullanımı daha yaygındır çünkü liflerin ısıl dayanımı çok yüksektir. Solmalara karşı da fazlasıyla dayanıklıdır ve güneşten gelen UV ışınlarını süzme özelliğine de sahiptir. Hipoalerjenik olması yönüyle organik haliyle hassas ciltlerin de kullanımına çok uygundur. Kenevir, az su tüketimi ve çevreye zarar vermeden yetişebilen olağanüstü bir bitkidir.

Doğal olarak oluşan bir bitki olan kenevir, M.Ö. 8000’li yıllardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu bitki son derece dayanıklı bir kumaş elde etmek için sapındaki liflerin ayrılması yoluyla kumaşa dönüştürülmüştür. Kenevirin ana vatanının Orta Asya olduğu kabul edilir. Mısır piramitlerini inşa etmek için halat olarak kullanılan bitki, Çin hanedanları tarafından kıyafetler yapmak için tercih edilmiştir. Daha sonra kenevir, yelkenlerin yapımında kullanılmış ve yeni keşfedilen toprakların keşfi için önemli bir rol oynamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda özellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilen kenevir bitkisi donanma ve denizcilik için büyük bir hammadde olmuştur. Ancak petrol ve çelik şirketleri, potansiyel kenevirin endüstrilerini değiştirmek zorunda kalmasından o kadar endişelendiler ki, ABD hükümetinin kenevir yetiştirmeyi yasa dışı hale getirmesi için lobi faaliyeti yürüttüler. Ne yazık ki istediklerini yaptılar ve 1937’de esrarı yasaklayan Esrar Vergi Yasası kabul edildi.

Şanslıyız ki günümüzde Türkiye ve dünya, kenevirin tekrar yaygın bir şekilde üretilmesi için çalışmalar yapmakta ve geliştirebilmesi için araştırmalar yapmaktadır.

Şimdi sahne sizlerin!

Siz de bizimle bu yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Giyin, rahatlayın ve bizimle birlikte sürdürülebilir bir geleceği modayla şekillendirin.

0
    0
    Sepetiniz